wtorek, 31 grudnia 2013

piniata sylwestrowa

Piniata to przeważnie papierowa (niegdyś gliniana) konstrukcja wypełniona łakociami - słodyczami, cukierkami, owocami; którą w zwyczaju ludowym latynoskich krajów jest zawieszenie jej pod sufitem lub umocowanie na palu i rozbicie jej poprzez potrącanie lub uderzanie pałką/kijem.
Tradycja piniaty jest bardzo stara i była kultywowana w okresie przesilenia zimowego, jednak pod wpływem kultury europejskiej w trakcie kolonizacji nadaną jej charakter obrządku chrześcijańskiego w okresie bożonarodzeniowym. W różnych krajach różnie tę tradycję się obchodzi.
Coraz większą popularnością cieszy się piniata urodzinowa - zainteresowaniem nią zaraziły się także kraje z poza kręgów Latynosów, i fajnie, bo to super zabawa :)

w naszym domu piniata jest alternatywą dla strzelania sztucznymi ogniami w niebo nosy sylwestrowej
wyznajemy zasady, że:
po 1. szkoda kasy, by je puścić z dymem w powietrze, a te naprawdę efektowne petardy są bardzo drogie,
po 2. nie ma powodów byśmy mieli wkład do rozszerzającej się dziury ozonowej i innych szkód pofajerwerkowych,
po 3. petardy i inne takie wystrzały to zabójcza, bardzo niebezpieczna zabawa...warto jak zajmują się tym wyłącznie specjaliści od pirotechniki,
po 4. biedne zwierzęta, małe dzieci i osoby starsze czy schorowane...nie chcę swoich 3 groszy dorzucać do ich stresu, który jest i tak ogromny...

ok, ale wróćmy do piniaty - aby zrobić taką jak my potrzeba: kartki papieru A4 (mogą być zadrukowane, zakolorowane - spokojnie!), rolki po papierze toaletowym - opcjonalnie, bibuła-krepina kolorowa, taśma klejąca i klej, tasiemka i sznurek do zawieszenia, no i oczywiście COŚ, co da się do środka :)

wybraliśmy kształt naszej piniaty psa, dzieciongowego pupila Amora :)
do środka wrzuciliśmy słodycze i confetti

oto foto-relacja z tworzenia piniaty (zdjęcia z rozbijania dorzucę w edycji wpisu :D)


DO SIEGO ROKU 2014!!!


edycja 1.01.2014
no i rozwalona :D

a tak wyglądały zmagania z piniatą - jednak za dużo taśmy daliśmy...ale za rok będzie lepiej :D

2 komentarze:

  1. Genialny pomysł z tą piniatą :)
    Szczęścia w Nowym Roku!

    OdpowiedzUsuń