środa, 20 marca 2013

ikebana

wszystkie kwiatki przestrzenne zrobione, zatem rozprawialiśmy na temat kultury tworzenia kompozycji kwiatowych - czyli japońskich ikebanach

obejrzeliśmy najpierw zdjęcia w internecie, jak takie kompozycje wyglądają - że są różne, bardzo różne!cały sens ikebany zawiera się chyba w tym krótkim i wystarczającym opisie z wikipedii:
W przeciwieństwie do dekoracyjnych bukietów w stylu zachodnim, japońska sztuka układania kwiatów skupia się na tworzeniu harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru. Podczas gdy ludzie Zachodu podkreślają ilość i barwy roślin, poświęcając uwagę przede wszystkim pięknu kwiatów, Japończycy podkreślają linearne aspekty kompozycji. Rozwinęli sztukę obejmującą nie tylko kwiaty, ale również naczynia, łodygi, liście i gałęzie. Cała struktura japońskiego układania kwiatów opiera się na trzech głównych punktach, symbolizujących nieboziemię i ludzkość.

hmmm... nie chcę wyjść na ignorantkę, ale nie wiem gdzie są zawarte te trzy punkty w ikebanach powyżej ;)

nasza ikebana jednak skupia się na kwiatach, ale traktując je jako elementy do skonstruowania całości - zatem patrzyliśmy, które są długie, które są krótkie, które mają wystające części, no i których jest kilka, a których tylko po jednym i... stworzyliśmy wspólne dzieło, które teraz zdobi nasz stół w pełnej krasie!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz