piątek, 22 marca 2013

rzeżuchowy eksperyment - part 2

no i dzisiaj zakończyliśmy nasz eksperyment z rzeżuchą!
5 dni obserwacji, dały naprawdę mega ciekawe wnioski, sporo wiedzy i ogrom wrażeń!

dla przypomnienia tylko - opis początku tutaj, a dzisiaj pokażę Wam 'step by step' te 5 naszych dni :)

1. Pierwszy dzien obserwacji - poniedziałek, niewiele się zadziało... ze względu na to, że watka była u wszytskich kurek-próbek wilgotna (żeby sie utrzymały nam nasionka...i też założyłam to myśląc o tym, że ziemia też ma w sobie jakieś tam pokłady wilgoci jednak...) to wszystkie nasionka napęczniały i puściły niewielki pęd-kiełek-korzonek ;-)


2. We wtorek zdjęć nie robiliśmy, ale już widać było pewne zmiany...zobaczcie dalej!

3. Środa - dzień trzeci! pojawiła nam się zielona roślinka w kurce-próbce, która ma dostęp światła i wody, ale najbardziej intrygująca jest kurka-próbka bez dostępu do światła i wody - bo ona wzrasta!
4. W czwartek też nie robiliśmy zdjęć, zatem od razu przejdźmy do...

5. Ostatni dzień, piątek - dzień piąty obserwacji, końcowy.
I tu pojawiły się analiza wyników i takie z niej wnioski:
- roślina bez wody i słońca wyschła - szybko na wolnym powietrzu wyparowała wilgoć z watki
- roślina z wodą i słońcem rosła - i do tego na zielono (dzieciongom nawet powiedziałam cudowna nazwę tej substancji zielonej w roślinach- chlorofil), a jej pędy kierują się w stronę dochodzącego źródła światła (okręcaliśmy często i za każdym razem tak było)
- roślina z wodą i bez słońca - szybko rośnie, pnąc się do góry, ale nie ma koloru i przez to widać było, że zaczyna umierać (pędy opadają)
- roślina bez wody i bez słońca - wykorzystała wszystko co miała w podłożu z wilgoci, a że w cieniu i zamknięciu, wolniej woda wyparowuje, to i roślinka nam rosła, a w efekcie zwiędła totalnie

dzieciongi nasunął się kolejny eksperyment - czy jeśli wyjmiemy naszą kurkę-próbkę z rzeżuchą podlewaną z szafki na stół, to czy w roślince pojawi się chlorofil i stanie się zielona :D
sprawdzamy!
zatem stawiamy ją obok nowo zasianej rzeżuszce i obok kurce-próbce, która wygrała i...zobaczymy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz